HOSŤ V ŠTÚDIU: V. Baláž o dôchodkoch z druhého piliera
  (28.05.2014, TA3)
  Poslanci v parlamente rozhodnú v blízkej dobe o tom, ako sa budú vyplácať dôchodky z druhého piliera. O našich dôchodkoch z druhého piliera sme sa rozprávali s Vladimírom Balážom, prognostikom Slovenskej akadémie vied.
     
  Všetky fondy v druhom pilieri sú za prvých päť mesiacov plusové
  (19.05.2014, TA3)
  Do druhého piliera posiela mesačne svoje peniaze približne milión a pol Slovákov. Kým minulý rok boli výnosy z dôchodkových fondov skromné, tento rok sa zlepšili .Garantované fondy sa v ročnom priemere zhodnotili o 1,8 desatín percenta a rizikovejšie negarantované o 6.
     
  Druhý pilier ide do finále, dolaďuje sa ešte dedenie
  (15.05.2014, Pravda)
  Od začiatku budúceho roku začne prvých tritisíc penzistov poberať kombinované penzie vyplácané od štátu a súkromných poisťovní. Počas aktuálnej schôdze parlamentu plánuje ministerstvo práce presadiť v zákone posledné zmeny upravujúce vyplácanie súkromných dôchodkov.
     
  Úspory z druhého piliera bude možné dediť
  (13.05.2014, TA3)
  Má to zabezpečiť pozmeňovací návrh poslancov Smeru, ktorí ho predstavili len deň pred tým, ako má celú legislatívu prerokovať parlament. Cenou za takúto istotu budú o niečo nižšie dôchodky.
     
  HOSŤ V ŠTÚDIU: V. Baláž o výnosoch v druhom pilieri
  (12.05.2014, TA3)
  Vývoj fondov II. piliera zaujíma desaťtisíce sporiteľov, ktorí mesačne posielajú do tohoto systému svoje vklady. Ako ich peniaze pracujú, o tom sme sa rozprávali s Vladimírom Balážom z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied.
     
  HOSŤ V ŠTÚDIU: Radovan Ďurana o vyplácaní dôchodkov z druhého piliera
  (29.04.2014, TA3)
  Na budúci rok sa k dôchodkom z II. piliera prvýkrát dostanú stovky sporiteľov. Veľká väčšina ich však nedostane na ruku, ale v pravidelných mesačných splátkach. Tie budú vyplácať poisťovne. Doterajšie návrhy počítali s tým, že tieto peniaze nie je možné dediť. Ministerstvo práce však chce v tejto otázke ustúpiť. O tejto téme sme sa bližšie rozprávali s analytikom INESS Radovanom Ďuranom,
     
  Dediči získajú z druhého piliera viac
  (29.4.2014, Hospodárske noviny)
  Dôchodok. Ministerstvo práce navrhuje zmenu vo vyplácaní dôchodku z druhého piliera.Nižšie dôchodky pre penzistov. No na druhej strane rodina po smrti penzistu dostane z jeho súkromných úspor viac. Tak takéto by mali byť praktické dosahy najnovšej zmeny vo vyplácaní dôchodkov z druhého piliera. Rezort práce ešte pred odsúhlasením návrhu v parlamente navrhuje ďalšiu možnosť dedenia úspor.
     
  Dediť sa bude môcť aj časť nevyplateného dôchodku
  (29.04.2014, SME)
  Nedočerpanú časť penzie z druhého piliera za prvých sedem rokov majú dediť pozostalí.Ministerstvo práce chce rozšíriť možnosť dedenia aj na fázu, keď už sporiteľ začne poberať dôchodok z druhého piliera. V návrhu anuitnej novely, ktorá rieši výplatu penzií z druhého piliera, sa s tým pôvodne nerátalo. Štátny tajomník ministerstva práce Jozef Burian (Smer) hovorí, že dedenie sa bude vzťahovať aj na nevyplatenú časť dôchodkov za prvých sedem rokov.
     
  Dôchodky z druhého piliera by sa mali dediť aj po kúpe penzie
  (29.04.2014, Pravda)
  Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR chce umožniť dedenie aj po zakúpení doživotného dôchodku z druhého penzijného piliera. Na okrúhlom stole Inštitútu hospodárskej politiky k vyplácaniu dôchodkov z druhého piliera to uviedol štátny tajomník ministerstva práce a sociálnych vecí Jozef Burian.
     
  (23.04.2014, Pravda)
  Majetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri dosiahol k 17. aprílu tohto roka vyše 5,94 miliardy eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov sa tak oproti 11. aprílu zvýšila o 27 milióna eur.
     
  Indexové fondy za týždeň zarobili viac ako percento
  (08.04.2014, Pravda)
  Majetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri dosiahol k 4. aprílu tohto roka vyše 5,92 miliardy eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov sa tak medzitýždenne zvýšila o 26,7 milióna eur.
     
  Aká je výška minimálnej penzie?
  (04.04.2014, Pravda)
  Aká je aktuálna výška minimálneho dôchodku? Môže súčet výnosov z prvého a druhého piliera klesnúť pod hranicu minimálneho dôchodku?
     
  Dôchodky z 2. piliera
  (24.03.2014, TA3)
  Hostia: Jana Kolesárová/ Sekcia soc. poistenia a dôchodkového sporenia, MPSVR a Stanislav Žofčák/ Sekcia soc. poistenia a dôchodkového sporenia, MPSVR.
     
  Poisťovne si budú môcť účtovať výnosy zo zhodnotenia výnosov z druhého piliera
  (22.03.2014, TA3)
  Poisťovne, ktoré budú spravovať úspory sporiteľov druhého piliera po ich odchode na dôchodok, si budú môcť účtovať výnosy z ich ďalšieho zhodnotenia. Exminister práce Jozef Mihál upozorňuje, že vláda im ušila zákon na mieru, a škodí sporiteľom.
     
  Richter: Sporitelia budú môcť čerpať dôchodky podľa svojich predstáv
  (18.03.2014, Hospodárske noviny)
  Sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri majú dostať nové pravidlá vyplácania ich nasporených peňazí. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, o ktorej rokujú poslanci Národnej rady (NR) SR.
     
  Spor o dôchodky
  (06.03.2014, TA3)
  Hostia: Jozef Burian (Smer-SD)/ štátny tajomník ministerstva práce a Radovan Ďurana/ analytik INESS.
     
  Opozícia chce ústavným zákonom ochrániť druhý pilier
  (02.03.2014, TA3)
  Opozícia do parlamentu predložila návrh ústavného zákona na ochranu druhého piliera. Smer tvrdí, že je pripravený rokovať, ale trvá na jednotnom postoji opozície. Bugárovcom sa však iniciatíva pravicových kolegov nepáči a sporia sa o percentá.
     
  Opozícia chce posilniť druhý pilier ústavným zákonom
  (28.02.2014, Hospodárske noviny)
  Štyri opozičné strany SDKÚ-DS, KDH, SaS a hnutie OĽaNO predložili do Národnej rady (NR) SR návrh ústavného zákona, ktorý má zastabilizovať dôchodkový systém na Slovensku.
     
  Najväčšia z dôchodkových reforiem je po rokoch hotová
  (27.02.2014, Pravda)
  Po deviatich rokoch od spustenia druhého piliera je už jasné, ako sa budú vyplácať súkromné penzie.
     
    Vláda schválila pravidlá pre penzie z II. piliera
  (26.02.2014, SME)
  Sporitelia sa budú môcť sami rozhodnúť, akým spôsobom chcú čerpať svoj dôchodok.Sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri čakajú nové pravidlá vyplácania ich penzií. Ministerstvo práce pripravilo viaceré úpravy v novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú v stredu schválila vláda. Sporitelia sa budú môcť sami rozhodnúť, akým spôsobom chcú čerpať svoj dôchodok.
     
  Úspory budú môcť ľudia využiť flexibilnejšie
  (26.2.2014, Hospodárske noviny)
  Ján Šebo, odborník na druhý pilier z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, pre HN: Ak má človek doživotný dôchodok minimálne vo výške štvornásobku životného minima, má právo vybrať si zo škály finančných produktov, ktoré sú povolené v rámci druhého piliera, vysvetľuje Šebo. Ministerstvo práce zrušilo pri programovom výbere podmienku, podľa ktorej mali byť peniaze zo súkromného sporenia vyplácané aspoň desať rokov. Čo to sporiteľom prinesie?
     
  Penzie na ruku z II. piliera dostanú len bohatší
  (26.02.2014, SME)
  Od akej výšky dôchodku majú mať ľudia právo vybrať si z II. piliera peniaze na ruku? Vláda schválila, že od 800 eur, no analytici sú proti. Na budúci rok dostanú prví dôchodcovia peniaze z II. piliera. Ministerstvo práce očakáva, že pôjde asi o tritisíc penzistov. Spolu je v II. pilieri 1,4 milióna ľudí.
     
  Peniaze na ruku z II. piliera dostanú len penzisti s vysokým dôchodkom
  (26.02.2014, Pravda)
  Výrazná väčšina ľudí, ktorí si na dôchodok sporia v druhom dôchodkovom pilieri, si bude musieť z celej nasporenej sumy povinne kúpiť doživotný dôchodok v životnej poisťovni.
     

  Výber penzií bude jednoduchší
  (26.02.2014, Hospodárske noviny)
  Stovky dôchodcov sa čoskoro k svojim úsporám z druhého piliera dostanú výrazne jednoduchšie. Štát sa totiž rozhodol rozviazať im ruky. A to tým spôsobom, že im dal viac možností na to, ako im budú tieto súkromné penzie vyplácané. Rezort práce tak v tomto smere vyšiel v ústrety požiadavám verejnosti. V pôvodnom návrhu, ktorý vláda predstavila ešte vlani, boli totiž kritériá vyplácania prísnejšie. Viacerí odborníci túto zmenu vítajú. „Zvyšuje sa tým flexibilita pri nakladaní s vlastnými úsporami.,“ tvrdí odborník na druhý pilier z Univerzity Mateja Bela Ján Šebo.

     
  Z druhého piliera si väčšina ľudí bude musieť kúpiť doživotný dôchodok
  (26.02.2014, Pravda)
  Výrazná väčšina ľudí, ktorí si na dôchodok sporia v druhom dôchodkovom pilieri, si bude musieť z celej nasporenej sumy povinne kúpiť doživotný dôchodok v životnej poisťovni.
     
  Môžem zmeniť dôchodkovú spoločnosť?
  (18.02.2014, Pravda)
  Je možné vstúpiť do druhého piliera?Možnosť vstúpiť do druhého piliera má osoba, ktorá v deň podpisu zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení ešte nedovŕšila vek 35 rokov a bola už dôchodkovo poistená (kedykoľvek). Je možné z druhého piliera vystúpiť?Z druhého piliera nie je možné vystúpiť, je len veľmi malá skupina sporiteľov, ktorým dôchodkovú správcovskú spoločnosť určila Sociálna poisťovňa (tzv. pridelencov z obdobia 1. 4. 2012 až 31. 12. 2012), ktorí majú 730 dní na to, aby z druhého piliera vystúpili.
     
  Komu sa oplatí druhý pilier a komu nie
  (17.02.2014, Pravda)
  Keďže väčšina ľudí začne dôchodok z druhého piliera poberať až o viac ako desať rokov, je teraz veľmi ťažké povedať, pre koho sa vyplatí druhý pilier a pre koho nie. Spôsob výpočtu dôchodkov z prvého piliera sa za tento čas môže výrazne zmeniť. Vopred takisto nemožno určiť ani výnosy, ktoré prinesú jednotlivé dôchodkové fondy. Na základe súčasných nastavení možno len predpokladať, kto by mohol mať vďaka druhému pilieru vyššiu penziu, ako keby bol len v prvom pilieri.
     
  Budúci seniori nie sú iba nezodpovední pôžitkári
  (17.02.2014, Hospodárske noviny)
  Už niekoľko mesiacov prebieha vážna diskusia o tom, ako bude vyzerať vyplácanie dôchodkov z II. piliera. Ministerstvo práce prišlo s návrhom zákona, ktorý by predpísal jediný spôsob vyplácania – vo forme anuity – veľkej väčšine sporiteľov. Iné formy by boli dostupné len pre tých, ktorí budú mať úhrnný dôchodok vyšší než štvornásobok životného minima.
     
  Ako získate dôchodok z druhého piliera
  (16.02.2014, Pravda)
  Požiadať o dôchodok z druhého piliera budú môcť sporitelia v Sociálnej poisťovni alebo vo svojej dôchodkovej správcovskej spoločnosti. V prípade, že sporiteľ bude žiadať o predčasný starobný dôchodok, pričom ešte nebude poberateľom predčasného dôchodku z prvého piliera, bude môcť podať žiadosť len v Sociálnej poisťovni.
     
  Najviac vynášajú najrizikovejšie fondy
  (14.02.2014, Pravda)
  Mnohí ľudia, ktorí v roku 2005 vstupovali do druhého piliera, môžu byť dnes sklamaní. Dali sa zlákať televíznou reklamou, ktorá im sľubovala švajčiarske dôchodky, ale dnes zisťujú, že pravdepodobne bude ich dôchodok nižší, ako keby do druhého piliera vôbec nevstúpili.
     
  Od čoho závisí váš budúci dôchodok
  (14.02.2014, Pravda)
  Ľudia, ktorí sú zapojení v druhom pilieri, budú dostávať časť dôchodku zo Sociálnej poisťovne a časť zo životnej poisťovne.
     
  Ako môžete zmeniť dôchodkový fond?
  (14.02.2014, Pravda)
  Dôchodkový fond možno zmeniť kedykoľvek bez poplatku.Allianz Slovenská DSS.Vyplnením a doručením príslušnej žiadosti, v najbližšej budúcnosti už aj cez internet. Dôchodková správcovská spoločnosť Poštovej banky.Prestup je veľmi jednoduchý. Stačí, ak sporiteľ pošle do našej spoločnosti doporučený list so žiadosťou o prestup s uvedením fondu, do ktorého chce presunúť časť úspor. Alebo ešte jednoduchšia alternatíva – navštívi obchodné miesto Poštovej banky, t. j. pobočku alebo Slovenskú poštu, kde mu túto žiadosť vybavia na počkanie.
     
  Z druhého piliera hrozia nižšie dôchodky
  (14.02.2014, Pravda)
  Budúci rok začnú prví ľudia poberať dôchodky z druhého piliera. Ministerstvo práce vypočítalo, že celkovo budú dostávať menej peňazí, ako keby do druhého piliera nikdy nevstúpili.
     
  Dôchodkové fondy za týždeň zarobili aj viac ako jedno percento
  (11.02.2014, Pravda)
  Majetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri dosiahol k 7. februáru tohto roka vyše 5,8 miliardy eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov sa medzitýždenne zvýšila o 4,8 milióna eur.
     
  Nová česká vláda chce zrušiť II. penzijný pilier
  (11.02.2014, SME)
  Nečasov projekt, pre ktorý sa rozhodlo 84-tisíc ľudí, nemusí vydržať ani tri roky.Nová česká vláda Bohuslava Sobotku (ČSSD) chce od januára 2016 zrušiť druhý pilier. Hovorí o tom v návrhu programového vyhlásenia vlády. No otvorene to v médiách pripúšťa aj nová česká ministerka práce Michaela Marksová-Tominová. Penzijnú reformu expremiéra Petra Nečasa chce v priebehu najbližších dvoch rokov nahradiť vlastnou.
     
  Druhý pilier prinesie menej ako Sociálna poisťovňa
  (10.02.2014, Hospodárske noviny)
  Zmeny zákonov upravujúcich dôchodky tradične priťahujú ako magnet záujem politikov a neraz aj adeptov na politickú kariéru. Výnimkou nie je ani aktuálna, tzv. anuitná novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Hitom sa v tomto prípade stala „ochrana záujmov sporiteľov“. Tým vraj nesociálne ministerstvo sociálnych vecí nechce dožičiť ani len možnosť vytrhnúť si z pazúrov finančných spoločností vlastné dôchodkové úspory.
     
  HOSŤ V ŠTÚDIU: V. Baláž o vyplácaní dôchodkov z II. piliera
  (28.01.2014, TA3)
  Dôchodcom začnú po prvýkrát vyplácať dôchodky z druhého piliera už na budúci rok. Nebudú pritom veľké. Ministerstvo práce odhaduje, že priemerný dôchodca dostane z druhého piliera menej ako 24 eur. O tejto téme sme si povedali viac s Vladimírom Balážom z prognostického ústavu SAV.
     
    Skomplikovať vyplácanie dôchodkov z 2. piliera by mohli poisťovne
  (28.01.2014, Hospodárske noviny)
  Vyplácanie dôchodkov z druhého dôchodkového piliera, ku ktorému príde prvýkrát už budúci rok, by mohli skomplikovať komerčné poisťovne. A to tak, že nebudú mať záujem predkladať sporiteľom ponuky do centrálneho elektronického ponukového systému. Toto riziko naznačili na konferencii zameranej na 2. pilier, ktorú zorganizoval Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS), viacerí odborníci.
     
  Ľudia si v II. pilieri vyberú okamžitý profit, varuje prognostik
  (28.01.2014, SME)
  Sporiteľ v druhom pilieri si bude vyberať, či chce každý rok rovnakú penziu, alebo najprv nižšiu, ktorá bude každý rok rásť o rovnaké percento. Predstavme si ženu, ktorá šla do penzie v roku 1989 s dôchodkom 1500 korún mesačne. Keby jej štát penziu nevalorizoval, dostávala by 50 eur, za ktoré by si kúpila sedminu toho, čo pred 25 rokmi. Na tomto príklade vysvetľuje ekonóm SAV Vladimír Baláž riziko, ako môže dôchodok z druhého piliera postupne strácať zo svojej reálnej hodnoty, ak sa nebude každý rok zvyšovať o infláciu.
     
  Sporitelia majú v druhom pilieri takmer 5,77 miliardy eur
  (15.01.2014, Pravda)
  Majetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri dosiahol k 10. januáru tohto roka takmer 5,77 miliardy eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov sa medzitýždenne zvýšila o 25,9 milióna eur.
     
  Kto nám zaplatí švajčiarske dôchodky
  (14.01.2014, Hospodárske noviny)
  Pri dôchodkoch sa často skloňuje slovo anuita. Čo to teda anuita je? Aký je jej význam pri našich budúcich penziách? Anuita pochádza z latinského slova annuus – ročný, no definícia pojmu je komplikovaná – pravidelné pevné ročné plynutie pevne stanovených platieb počas určitého špecifikovaného obdobia. Inými slovami, je to pravidelné platenie na vopred dohodnutý čas. Anuitou je aj hypotéka. Splátka hypotéky je anuitnou splátkou. Výška splátky je stále rovnaká, mení sa vnútorná štruktúra – istina a úrok. O anuitách sa hovorí v súvislosti s našimi dôchodkami z druhého piliera.
     
  Smer sporiteľom v II. pilieri ustúpil, no len naoko
  (09.01.2014, SME)
  Smer odkazuje, že buď budú mať rýchlu výplatu len dve percentá ľudí, alebo ju nepovolí vôbec. Smer už nemá v pláne obmedziť sumu, ktorú si sporiteľ v druhom pilieri môže vybrať naraz na ruku. Môže si ich tak vybrať aj jednorazovo alebo v niekoľkých splátkach. Tento ústupok je však pre sporiteľov málo významný, pretože sa dotkne len dvoch percent dôchodcov s najvyšším príjmom.
     
  Poľská vláda musí znížiť dlh, presúva miliardy z II. piliera
  (09.01.2014, SME)
  Aby sa poľská vláda vyhla sankciám pre vysoký dlh, siahla na druhý pilier.
  Poľsko začne od februára v podstate rozkladať tamojší druhý dôchodkový pilier, ktorý vznikol ešte v roku 1999.Trinásť dôchodkových spoločností musí do poľskej Sociálnej poisťovne spolu presunúť viac ako 160 miliárd zlotých (38 miliárd eur).
  Suma zodpovedá úsporám sporiteľov, ktorí majú menej ako desať rokov do dôchodku.
     
  Najväčšie zisky i prepady si pripísali indexové fondy
  (08.01.2014, Pravda)
  Majetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri dosiahol k 3. januáru tohto roka vyše 5,74 miliardy eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov sa medzitýždenne zvýšila o 10,5 milióna eur.
     
  Druhý pilier prišiel o 89-tisíc ľudí
  (30.12.2013, Pravda)
  Vo februári sa tretíkrát v jeho trinásťročnej histórii zatvorili brány druhého piliera. Odchádzajúci ľudia zároveň do Sociálnej poisťovne priniesli svoje úspory vo výške 279,8 milióna eur.
     
  Dôchodkové fondy nemali ani na infláciu
  (29.12.2013, SME)
  Reálna hodnota majetku väčšiny sporiteľov v druhom pilieri tento rok klesla. Pohľad na tohtoročné zhodnotenie úspor na dôchodkovom účte v druhom pilieri sporiteľov väčšinou nepoteší.Výnosy garantovaných fondov, v ktorých je väčšina sporiteľov, zarobili za posledný rok od 0,6 percenta do dvoch percent.
     
  Akciové aj indexové fondy padli, dlhopisové si pripísali zisk
  (17.12.2013, Pravda)
  Majetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri dosiahol k 13. decembru tohto roka takmer 5,72 miliardy eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov sa medzitýždenne zvýšila o 22,2 milióna eur.
     
  Dôchodkové fondy padli, sporitelia majú na účtoch menej peňazí
  (10.12.2013, Pravda)
  Majetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri dosiahol k 6. decembru tohto roka takmer 5,7 miliardy eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov medzitýždenne klesla o 16,1 milióna eur.
     
  Centrálna banka otočila, kritiku k II. pilieru stiahla
  (6.12.2013, SME)
  Centrálna banka v pripomienkovom konaní kritizovala návrh ministerstva práce. Na druhý deň povedala, že jej pripomienka neplatí a poslali ju omylom.
     
  Národná banka už nemá výhrady k zmenám v druhom pilieri
  (06.12.2013, Pravda)
  Národná banka Slovenska (NBS) berie späť svoju pripomienku k návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, podľa ktorej by sa mali zmierniť podmienky výberu úspor z druhého piliera.
     
  Smer pripustil, že sporiteľom v druhom pilieri ustúpi
  (5.12.2013, SME)
  Suma dôchodku, ktorú musí mať budúci penzista, ak chce peniaze z II. piliera na ruku, sa môže znížiť. Ak by prešiel terajší návrh, peniaze by dostali iba bohatí sporitelia.
     
  Pravda o výplate dôchodkov z 2. piliera
  (28.11.2013, Hospodárske noviny)
  Navrhnutý spôsob výplaty penzie z 2. piliera bude pre väčšinu sporiteľov nedosiahnuteľný. Sporiteľ, ktorý dovŕši dôchodkový vek, bude mať tri možnosti, ako čerpať peniaze z 2. piliera. Vybrať si môže jednu z nich. Ale len v tom prípade, ak jeho dôchodok z prvého piliera, zo Sociálnej poisťovne, prekročí štvornásobok životného minima. Od 1. júla tohto roku je hodnota životného minima 198,09 eura.
     
  Ružový príbeh
  (26.11.2013, Pravda)
  Sen o švajčiarskych dôchodkoch prilákal do druhého piliera neuveriteľných 1,5 milióna ľudí. Je to príklad toho, keď silná kampaň dokáže prehlušiť aj kritický rozum.
     
  Poisťovne väčšinu zisku z penzií dajú ľuďom
  (26.11.2013 20:00, Pravda)
  Už v roku 2015 si prvých tritisíc penzistov kúpi za peniaze z druhého piliera súkromné dôchodky od poisťovní. Peniaze od ľudí poisťovne nenechajú ležať v trezore, ale ďalej ich investujú na finančných trhoch a väčšina zisku podľa zákona opäť pripadne klientom.
     
  Sľuby sa sľubujú
  (22.11.2013, Pravda)
  Druhý pilier je dobrý projekt so zlou realizáciu. Odštartoval v roku 2005 veľmi rozpačito. Politici za druhej Dzurindovej vlády nalákali doň ľudí tým, že im sľubovali nesplniteľné.
     
  Súkromné penzie budú rizikovejšie
  (22.11.2013, Pravda)
  Dôchodky kupované za peniaze z druhého piliera budú menej chránené pred krachom ako štátne penzie. Aj keď bankrot úspor je málo pravdepodobný, nie je vylúčený.
     
  Dôchodky z druhého piliera
  (21.11.2013, TA3)
  Hostia: Michal Nalevanko / investičný poradca, Jozef Burian (Smer-SD) / štátny tajomník ministerstva práce.
     
  Súkromný pilier dá nízke dôchodky
  (21.11.2013, Pravda)
  Ministerstvo práce odhaduje v roku 2015 priemerný dôchodok získaný za peniaze z druhého piliera na úrovni 23,40 eura za mesiac. Nízka suma je spôsobená krátkou dobou sporenia od roku 2005, finančnou krízou a tým, že do systému vstúpili aj starí ľudia s nízkymi príjmami.
     
  HOSŤ V ŠTÚDIU: Radovan Ďurana o zmenách v dôchodkoch
  (20.11.2013,TA3)
  Pripravované zmeny, ktoré sa týkajú dôchodkov sme hodnotili s hosťom, Radovanom Ďuranom analytikom INESS.
     
  Dva podvody na ľuďoch v druhom penzijnom pilieri
  (20.11.2013 20:00,Pravda )
  Státisíce ľudí boli pri lákaní do druhého penzijného piliera najmenej v dvoch podstatných otázkach podvedení. Ukázalo sa to až teraz po uplynutí takmer desiatich rokov od zavedenia piliera, keď sa pripravuje štart vyplácania súkromných penzií.
     
  DSS pobúril obmedzujúci návrh o výbere peňazí z 2. piliera
  (19.11.2013, TA3)
  Návrh ministerstva práce, aby mali možnosť vybrať si peniaze z II. piliera len tí sporitelia, ktorí budú mať dôchodky vyššie než 800€, pobúril odbornú verejnosť. Dôchodkové správcovské spoločnosti i opozícia sa zhodujú, že ide o neprimeraný zásah do II. piliera a chcú vládny návrh zmierniť.
     
  Všetky fondy druhého piliera si pripísali zisky
  (19.11.2013, Pravda)
  Majetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri dosiahol k 15. novembru tohto roka vyše 5,69 miliardy eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov sa medzitýždenne zvýšila o 30,8 milióna eur.
     
  Súkromný dôchodok uspokojí len najbohatších
  (14.11.2013, Pravda)
  Na svete je konečne prvý návrh zákona, ktorý by mal upraviť vyplácanie dôchodkov z druhého piliera. Vymedzuje tak podmienky nároku, spôsob čerpania nasporených peňazí, ako aj možnosti ich dedenia.
     
  Ak sporíte v druhom pilieri, pozrite si zmeny vyplácania
  (14.11.2013, webnoviny.sk)
  Väčšina sporiteľov v druhom pilieri by mala dostávať doživotnú penziu. Výšku vyplácaných úspor si sporitelia zvolia sami.Výrazná väčšina ľudí, ktorí si na dôchodok sporia v druhom dôchodkovom pilieri, si bude musieť z celej nasporenej sumy povinne kúpiť doživotný dôchodok v životnej poisťovni.
     
  Slováci už uvidia dôchodky z druhého piliera. Bude ich viac
  (14.11.2013 ,Hospodárske noviny)
  Tritisíc. Tak taký je počet prvých sporiteľov, ktorí budú mať nárok na výplatu peňazí s druhého piliera. Tie by sa mali začať vyplácať už v roku 2015. Doteraz sa pritom hovorilo o oveľa nižšom počte ľudí – menej ako osemsto. Prečo tá zmena? Odpoveď je jednoduchá. Vláda totiž v novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení zrušila jednu základnú podmienku. A to povinnosť sporiť si v druhom pilieri minimálne desať rokov. Po novom sa tak ľudia k svojim súkromným úsporam dostanú jednoduchšie. Stačí, keď dosiahnú dôchodkový vek, momentálne je to 62 rokov.
     
  Ako sa budú vyplácať dôchodky z druhého piliera
  (14.11.2013, Pravda)
  Výrazná väčšina ľudí, ktorí si na dôchodok sporia v druhom dôchodkovom pilieri, si bude musieť z celej nasporenej sumy povinne kúpiť doživotný dôchodok v životnej poisťovni. Počíta s tým návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý pripravilo ministerstvo práce a sociálnych vecí.
     
  Peniaze z II. piliera na ruku dostane málo ľudí
  (14.11.2013, SME)
  Keď nebude mať budúci dôchodca, ktorý je aj v druhom pilieri, celkovú penziu vyššiu ako 800 eur, stratí možnosť programového výberu.Len malá časť z 1,45 milióna sporiteľov v druhom pilieri si bude môcť vybrať penzijné úspory v hotovosti, keď budú dôchodcami. Ministerstvo práce navrhuje, aby to mohli urobiť iba tí, ktorým vyjde penzia len zo Sociálnej poisťovne alebo aj z druhého piliera spolu aspoň vo výške štvornásobku životného minima, čo je asi 800 eur.Dnes má taký alebo vyšší dôchodok zo Sociálnej poisťovne 9500 dôchodcov, teda 1,4 percenta zo všetkých.
     
  Štátne penzie budú v úvode výhodnejšie ako súkromné
  (14.11.2013, Pravda)
  Dvaja ľudia s rovnakým platom už nemusia mať od roku 2015 po dosiahnutí penzijného veku rovnaký dôchodok. Rozdiely vzniknú v prípade, že jeden si sporil len v štátnej poisťovni a druhý sa spoliehal aj na druhý pilier, ktorý pri vyplácaní penzie začne vstupovať do hry. Pravidlá vyplácania dôchodku z druhého piliera už rezort práce predstavil.
     
  Sporitelia v 2. pilieri dostanú pravidlá pre vyplácanie dôchodkov
  (14.11.2013, teraz.sk)
  Sporitelia sa budú môcť sami rozhodnúť, akým spôsobom chcú čerpať svoj dôchodok. Sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri sa môžu pripraviť na nové pravidlá vyplácania. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR pripravilo viaceré úpravy v novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Sporitelia by si mali pri odchode do dôchodku kúpiť doživotný dôchodok v komerčnej poisťovni. Novelu zákona plánuje rezort práce predložiť v piatok (15.11.) do pripomienkového konania, účinnosť by mala nadobudnúť 1. januára 2015.
     
  Ministerstvo práce predstavilo anuitnú novelu
  (14.11.2013, TA3)
  Už o rok dostanú niektorí dôchodcovia svoje prvé peniaze z druhého piliera. Zatiaľ ale ešte neexistujú pravidlá, podľa čoho sa budú vyplácať alebo kedy sa budú úspory dediť. Ministerstvo práce dnes preto po prvý krát predstavilo svoju takzvanú anuitnú novelu. Na to, že peniaze dostanete ruku, môže ale väčšina sporiteľov nakoniec zabudnúť.
     
  Dôchodkové fondy rástli. Za týždeň zarobili aj viac ako percento
  (05.11.2013, Pravda)
  Majetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri dosiahol k 31. októbru tohto roka vyše 5,66 miliardy eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov sa v porovnaní s 25. októbrom zvýšila o 14,2 milióna eur.
     
  Ako sa mi vypočíta dôchodok, keď som v druhom pilieri?
  (04.11.2013, Pravda)
  Suma starobného dôchodku sa aj sporiteľovi vypočíta z plnej sumy vymeriavacieho základu. Zníži sa však o sumu patriacu za obdobie starobného dôchodkového sporenia, ktorej určenie závisí od obdobia, v ktorom sporiteľ získal obdobie starobného dôchodkového sporenia.
     
  Druhý pilier zarába. Pozrite sa, ako sú na tom vaše úspory
  (31.10.2013, Hospodárske noviny)
  Od začiatku roka sa najviac zhodnotili dôchodky v indexovom negarantovanom fonde od ING.Druhý pilier zarába. Presnejšie povedané, zarábajú hlavne indexové fondy. Od začiatku roka sa najviac zhodnotili dôchodky v Indexe indexovom negarantovanom od ING. Tento fond dosiahol za prvých desať mesiacov výnos 15,703 percenta. Každá tisícka usporená na dôchodok tak narástla o viac než 157 eur.
     
  Sľub o výplate časti dôchodku na ruku už neplatí
  (27.10.2013, SME)
  Komerčné životné poisťovne, ktoré majú vyplácať dôchodky z druhého piliera, nechcú, aby si budúci penzisti mohli časť úspor vybrať aj v hotovosti. Sporiteľ v druhom pilieri dnes nemá istotu, či v čase, keď pôjde do dôchodku, si časť penzijných úspor bude môcť vybrať aj okamžite v hotovosti. Keď sa tvoril zákon, s takouto možnosťou sa počítalo a bola aj výraznou súčasťou propagácie súkromného dôchodkového piliera. A hoci ju doteraz nikto nespochybňoval, v súčasnosti je na stole alternatíva, ktorá s tým už neráta.
     
  Prvé penzie z druhého piliera budú nízke
  (27.10.2013, SME)
  Penzie prvých štyristo sporiteľov v druhom pilieri budú menšie ako to, čo im príde zo Sociálnej poisťovne. Prví sporitelia začnú dostávať dôchodok z druhého piliera v roku 2015. Ide o ľudí, ktorí si v ňom začali sporiť hneď od začiatku, teda v roku 2005 a zároveň v tom čase dosiahnu dôchodkový vek. V troch najväčších dôchodkových spoločnostiach bude mať v roku 2015 nárok na dôchodok asi 400 sporiteľov.
     
  Vláda tvrdí, že nesiahne na úspory v druhom pilieri
  (12.10.2013, SME)
  Jozef Mihál z SaS v diskusnej relácii pripomenul, že premiér Robert Fico takisto sľuboval nezvyšovať dane.Úspor v hodnote 5,5 miliardy eur v druhom dôchodkovom pilieri sa vláda v aktuálnom volebnom období nedotkne. V diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer). "Každopádne, čo sa týka nasporenej sumy v druhom pilieri, na túto sumu vláda siahať nebude," povedal Richter.
     
  Na úspory v druhom pilieri nesiahneme, tvrdí Richter
  (12.10.2013, Hospodárske noviny)
  Úspor v hodnote 5,5 miliardy eur v druhom dôchodkovom pilieri sa vláda v aktuálnom volebnom období nedotkne. V diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD).
     
  Koniec dôchodcov v strednej Európe. Pokusy o reformy zlyhali
  (29.09.2013, Hospodárske noviny)
  Pokusy reformovať penzie v krajinách strednej a východnej Európy zrejme definitívne vzali za svoje. Súkromné ​​sporenie v rámci dôchodkového systému dostávalo v posledných rokoch ranu za ranou ,tú poslednú mu zasadil poľský premiér Donald Tusk . V polovici septembra oznámil plán, ktorý de facto znamená zoštátnenie podstatnej časti úspor v penzijných fondoch. Súkromný pilier poľského dôchodkového systému tak dostal direkt, po ktorom sa s veľkou pravdepodobnosťou postupne zrúti. Po Maďarsku je tak Poľsko ďalšou krajinou, kde snahy o "uľahčenie" štátny dôchodkov formou súkromného sporenia skrachovali.
     
  Mladí neriešia dôchodok
  (18.09.2013, TA3)
  Nových sporiteľov v druhom pilieri pribúda deväťkrát menej ako kedysi. Dôvodom je najmä pasivita mladých ľudí, ktorí zostávajú tam, kde ich nasmeruje vláda. Príliš oslabený druhý pilier môže v budúcnosti spôsobiť štátu problém s vyplácaním dôchodkov.
     
  Penzijný systém potápa nízka pôrodnosť
  (15.09.2013, Pravda)
  Len v tomto roku vyplatí Slovensko starým ľuďom dôchodky v celkovom objeme takmer 5,9 miliardy eur.Nízka pôrodnosť a starnutie populácie neobchádzajú ani Slovensko, a tak hrozí, že o pár desiatok rokov nebude mať na dôchodcov kto robiť.Tieto finančné zdroje stačia súčasným starobným penzistom na priemerný dôchodok 389,48 eura. Odvody pracujúcich ľudí sústredené v Sociálnej poisťovni však už dnes nestačia na vykrytie penzií a štát plánuje v tomto roku sanovať vzniknutú dieru sumou 689 miliónov eur.
     
  HOSŤ V ŠTÚDIU: M. Kotov o úsporoch v DSS
  (11.09.2013,TA3)
  Pozreli sme sa na naše úspory v DSS. Analýza Inštitútu finančnej politiky ukázala, že správcovia ich zhodnocujú pomalšie než zodpovedá bežným výnosom na trhu. Viac nám povedal Miroslav Kotov, investičný manažér dôchodkového fondu.
     
  Druhý pilier zarába málo, mohol viac
  (10.09.2013,SME)
  Vládna analýza ukazuje na veľmi nízke zárobky v dôchodkových fondoch.Vládny Inštitút finančnej politiky porovnal úspešnosť dôchodkových fondov v druhom pilieri s výkonnosťou podobných investícií v zahraničí.Vyšlo mu, že výnosy v druhom pilieri za benčmarkmi, ktoré vytvoril, výrazne zaostávajú.Výnimkou sú indexové fondy, ktoré však len kopírujú vývoj akciových indexov.
     
  Úspory z druhého piliera by po znárodnení znížili aj náš dlh
  (10.09.2013, SME)
  Ministerstvo práce tvrdí, že o ďalšom zmenšení druhého piliera sa u nás nedebatuje.Poľská pravicová vláda Donalda Tuska sa rozhodla, že pre vysoký dlh znárodní časť dôchodkových úspor.Slovenská vláda by mohla podobne ako poľská o znárodnení dôchodkových úspor uvažovať pre tri dôvody. Potrebuje znížiť dlh, lebo jeho výška sa blíži k hranici, keď by musela zostavovať vyrovnaný rozpočet.
     
  Máme najštedrejší 2. pilier. Úspory znárodnili aj Poliaci
  (08.09.2013, Pravda)
  Slovensko má v regióne najsilnejší druhý dôchodkový pilier. Aj napriek vlaňajšiemu zníženiu odvodov z hrubej mzdy na súkromné penzie z deviatich na štyri percentá.Iné štáty myslia na súkromné penzie ľudí ešte menej. Najnovšie Poliaci znárodnili časť úspor pod správu štátu. V Česku je druhý pilier nepovinný a je oň malý záujem a v Maďarsku ho vláda už znárodnila celý.
     
  Pätici opozičných poslancov zmeny v druhom pilieri neprešli
  (03.09.2013, SME)
  Právnou normou sa mala napríklad rozšíriť definícia pojmu konflikt záujmov.Pridala by sa sem nová skutočnosť, podľa ktorej by už nemohla DSS nadobúdať do svojho majetku cenné papiere, keď by bolo zjavné, že pochádzajú od ľudí prepojených alebo ovládajúcich konkrétnu správcovskú spoločnosť. "Táto zmena mala hlavne za cieľ zamedziť špekulatívnym obchodom medzi jednotlivými DSS a spriaznenými spoločnosťami," odôvodnili poslanci návrh. Zároveň chceli zaviesť do praxe nové obmedzenie v prípade nakupovania cenných papierov.
     
  Mladí ľudia strácajú záujem o druhý pilier
  (01.09.2013, Pravda)
  Spôsob sporenia na dôchodok sa u mladých ľudí zásadne mení. Kým v uplynulých rokoch sa ľudia pri prvom zamestnaní dostali automaticky do druhého piliera, vlaňajšie zdobrovoľnenie sporenia v súkromnom systéme záujem o druhý pilier výrazne oslabilo. Naplno sa nový trend ukázal v uplynulých mesiacoch.
     
  Negarantované fondy zarobili viac
  (01.09.2013, STV 1)
  V roku 2015 by malo okolo 800 ľudí dostávať penziu aj z druhého piliera. Taký je odhad dôchodkových správcovských spoločostí. Sporitelia však nevenujú dostatočnú pozornosť investovaniu. Mnohí sú prekvapení, že od začiatku roka niektoré negarantované fondy zarobili a zhodnotili vklady viac ako garantované.
     
  Úspory z II. piliera deficit neznížia. Brusel to neuzná
  (27.08.2013, SME)
  Deficit, ktorý vykáže vláda Smeru za rok 2013, sa neskôr takmer určite prehodnotí smerom hore. Smer totiž mieni medzi príjmy štátu, ktoré pomáhajú znížiť deficit, zahrnúť aj jednorazové príjmy z druhého piliera. Eurostat, ktorý výkazy hospodárenia krajín posudzuje, však už dnes tvrdí, že podľa novej metodiky príjmy od ľudí, ktorí opustili druhý pilier, nie sú konsolidačným opatrením.
     
  Sporitelia sa uspokojili s nízkymi výnosmi
  (20.08.2013, Pravda)
  Viac ako milión sporiteľov investuje svoje peniaze v druhom pilieri s reálnou stratou. Paradoxne sa tak deje v časoch, keď súkromné dôchodky ponúkajú možnosť najvyššieho zhodnocovania majetku vo svojej histórií. Kým hociktorý indexový fond dosiahol od začiatku roka zhodnotenie majetku nad desať percent, tak v rovnakom období ani jeden garantovaný fond nezarobil ľuďom aspoň jedno percento.
     
  Sporitelia dostanú šancu zarobiť viac
  (13.08.2013, Hospodárske noviny)
  Desiatky až stovky eur mesačne. O toľko by si mohli polepšiť budúci dôchodcovia. Stačí, aby sa rozhodli, že penziu z druhého piliera nebudú dostávať hneď v čase dôchodkového veku, teda v 62 rokoch. Takúto možnosť pre nich podľa informácií HN nachystalo ministerstvo práce v novele, ktorou sa má určiť spôsob vyplácania penzií z druhého piliera. „Je v kompetencii danej osoby, či sa rozhodne požiadať o starobný dôchodok ihneď po dovŕšení dôchodkového veku alebo kedykoľvek neskôr,“ potvrdzuje hovorca rezortu Michal Stuška.
     
  Sporitelia majú v druhom pilieri vyše 5,52 miliardy eur
  (13.08.2013, aktualne.sk)
  Sporitelia mali k 9. augustu v druhom dôchodkovom pilieri majetok v hodnote viac než 5,52 miliardy eur. Jeho čistá hodnota sa tak v porovnaní s prechádzajúcim týždňom zvýšila o 3,07 milióna eur. Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) k minulému piatku evidovali v akciových fondoch 446,1 mil. eur, čo predstavovalo medzitýždenný pokles o 609 tis. eur. V zmiešaných fondoch sa objem finančných prostriedkov zvýšil o necelých 75-tisíc eur na takmer 61,4 milióna eur. V dlhopisových fondoch sa minulý týždeň nachádzalo 4,99 miliardy eur, čo predstavovalo nárast o 3,3 milióna eur. V tom istom čase DSS v indexových fondoch spravovali 23,8 milióna eur. V medzitýždennom porovnaní sa objem prostriedkov v týchto fondoch zvýšil o 350,6-tisíc eur.
     
  Rezort práce pripravuje zmeny vo vyplácaní dôchodkov z II. piliera
  (07.08.2013, TA3)
  Vlani v septembri sa zmenili pravidlá sporenia si na súkromné dôchodky. Najväčšou zmenou je zníženie odvodov do druhého piliera. Druhá etapa zmien prišla v januári 2013, odkedy musia DSS-ky povinne ponúkať minimálne jeden garantovaný a jeden negarantovaný fond.
     
  HOSŤ V ŠTÚDIU: J. Porázik o úsporoch v DSS a 2. pilieri
  (06.08.2013, TA3)
  Od vlaňajšieho septembra odvádzame penzijným fondov z nášho platu menej. Druhá zmena prišla v januári tohto roka. Odvtedy sú DSS povinné ponúkať minimálne jeden garantovaný a jeden negarantovaný fond. 2. pilier sa v priebehu roka zúžil o 13.000 sporiteľov. Či je to málo alebo veľa, o tom nám už viac povedal Ján Porázik, analytik spoločnosti Fincentrum.
     
  Fondy, ktoré v druhom pilieri zarábajú najviac, ľudí nezaujali
  (04.08.2013, SME)
  Dôchodkové fondy, v ktorých si sporí len zopár tisícok ľudí, majú zatiaľ najvyššie výnosy.Keď sa akciám darí, mali by rásť aj výnosy dôchodkových fondov, v ktorých nie sú garancie.Porovnanie ukazuje, že zhodnotenie fondov bez záruk síce rastie, no stále nie je výrazne vyššie, ako sú výnosy garantovaných fondov.
     
  Štát oberá ľudí o stovky miliónov, hlási inštitút
  (02.08.2013, Hospodárske noviny)
  Štát podľa inštitútu využíva na deficity z druhého piliera poistné fondy zamestnancov.
  Štát oberá pracujúcich na poistných fondoch ročne o 360 miliónov eur. Tvrdí to Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív (IVRA) na základe analýzy o hospodárení jednotlivých poistných fondov v rámci Sociálnej poisťovne (SP)."Po zavedení druhého dôchodkového piliera, ktorý každoročne vytvára deficity vo výške jedna až dve miliardy eur, začal štát používať na sanáciu týchto deficitov aj prebytkové poistné fondy.
     
  Druhý pilier preskočil 5,5 miliardovú hranicu
  (23.07.2013, Pravda)
  Majetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri dosiahol k 19. júlu tohto roka vyše 5,51 mld. eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov medzitýždenne vzrástla o 17,8 mil. eur. V akciových fondoch dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) k minulému piatku evidovali 444,2 mil. eur, čo znamenalo nárast o 2,7 mil. eur.
     
  Komentár Daga Daniša: Fico a jeho šeková knižka
  (19.07.2013, Hospodárske noviny)
  Ak si sporíte na dôchodok v druhom pilieri, je vysoko pravdepodobné, že Ficova vláda vám nedá pokoj. Kým z vás nevymačká ďalšie peniaze. V Smere opäť uvažujú, že otvoria druhý pilier, vyženú z neho tisíce ľudí. A znárodnia im dôchodkový kapitál. Dôvod: Fico stále nevie šetriť a zastaviť rast štátneho dlhu. A náklady na dôchodkovú reformu ostávajú príliš vysoké. Takmer 400 miliónov eur ročne.
     
  Peniaze navyše si do druhého piliera posiela len málo ľudí
  (19.07.2013, SME)
  Od januára si môžu sporitelia posielať na penzijné účty, ak chcú, peniaze navyše. Zatiaľ tak urobilo menej ako štyritisíc ľudí. Keď Ficova vláda znížila vlani na jeseň príspevok do druhého piliera z deviatich na štyri percentá, argumentovala aj tým, že ľudia si tam môžu sporiť aj dobrovoľne.
     
  V II. pilieri je takmer 5,5 miliardy eur
  (16.07.2013, Pravda)
  Majetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri dosiahol k 12. júlu tohto roka vyše 5,49 mld. eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov oproti 4. júlu vzrástla o 25,9 mil. eur. V akciových fondoch dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) k minulému piatku evidovali 441,5 mil. eur, čo znamenalo nárast o 7,2 mil. eur. V zmiešaných fondoch sa nachádzalo 60,8 mil. eur, čo je viac o 0,5 mil. eur. V dlhopisových fondoch sa k minulému piatku objem prostriedkov zvýšil o 17,3 mil. eur na takmer 4,97 mld. eur. V indexových fondoch sa nachádzalo 22,2 mil. eur, čo je nárast o 0,8 mil. eur.
     
  Ministerstvo hľadá riešenie pre II. pilier
  (14.07.2013, STV1)
  Už na budúci týždeň by mali odborníci rozhodnúť ako vyplatia sporiteľov druhého piliera, ktorý majú našetrených málo peňazí. Možnosti sú dve. Buď im v dôchodku vyplatia aspoň malú sumu, alebo sa našetrené peniaze presunú do sociálnej poisťovne.
     
  Nízke odvody znamenajú aj nízky dôchodok v budúcnosti
  (30. 6. 2013, Hospodárske noviny)
  Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré vzhľadom na svoje nízke príjmy odvádzajú poistné na dôchodkové poistenie z minimálnej mzdy, zamestnanci s nízkymi príjmami, resp. nezamestnané osoby by mali uvažovať o dobrovoľnom dôchodkovom poistení.
     
  Z 2. piliera sa majú vyplácať pozostalostné penzie
  (24.06.2013, SME)
  Ak si poberateľ doživotného dôchodku z druhého piliera zvolí možnosť výplaty pozostalostných dôchodkov z jeho penzie, tak sa jeho doživotný dôchodok mierne zníži.
     
  HOSŤ V ŠTÚDIU: V. Baláž o anuite z II. piliera
  (24.06.2013, TA3)
  V súčasnosti nie je celkom jasné ako sa budú vyplácať dôchodky z II. piliera. Vláda musí upresniť podmienky a nastavenie anuity, stanoviť spôsob ich valorizácie ale aj vzorec na výpočet výšky dôchodku. Viac nám povedal Vladimír Baláž zo Slovenskej akadémie vied.
     
  Ľudia podľa prieskumu nechcú v DSS sporiť viac ako 10 rokov
  (24.06.2013, teraz.sk)
  Medzi sporiteľmi bude potrebné vykonať osvetovú kampaň o tom, čo je anuita, na akom princípe funguje a čo možno od nej reálne očakávať. Ľudia nechcú v dôchodkových správcovských spoločnostiach (DSS) sporiť dlhšie ako 10 rokov, chcú peniaze čím skôr tzv. na ruku. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus a Inštitútu hospodárskej politiky (IHP) vykonaného na vzorke viac ako 600 respondentov vo vekovej skupine 40 až 60 rokov. Cieľom prieskumu bolo zistiť názory ľudí na vyplácanie súkromných dôchodkov z druhého dôchodkového piliera.
     
  Aký dôchodok dostanete, ak platíte minimálne odvody?
  (23.06.2013, Pravda)
  Živnostníkom, ktorí si budú celý život platiť minimálne odvody, hrozia nízke dôchodky. Živnostník dovŕšil dôchodkový vek 16. 6. 2013 a od tohto dňa požiadal o starobný dôchodok. Od ukončenia povinnej školskej dochádzky do dovŕšenia dôchodkového veku získal 40,3480 roka dôchodkového poistenia (ODP). Priemerný osobný mzdový bod (POMB) je v hodnote 0,5162 a aktuálna dôchodková hodnota (ADH) na rok 2013 je 10,0098 eura.
     
  Čiastka sa zvýši
  (22.06.2013, europrofit.sk)
  Ministerstvo spravodlivosti plánuje zvýšiť výšku sumy, na ktorú nebudú môcť dôchodcom siahnuť exekútori. Starobnému dôchodcovi dnes musí po zrážkach zo strany Sociálnej poisťovne zostať minimálne 60 % zo sumy životnému minima a v závislosti od počtu vyživovaných osôb. Keďže životné minimum dnes predstavuje 194,58 eura, dôchodcom s exekúciami zostane mesačne 116,74 eur a za každú ďalšiu vyživovanú osobu v spoločnej domácnosti 48,64 eur.
     
  Dlhší život znamená, že ľudia musia aj dlhšie pracovať, tvrdí Hollande
  (20.06.2013, teraz.sk)
  Francúzsky prezident dnes odštartoval kampaň za dôchodkovú reformu.Francois Hollande dnes začal dvojdňové rokovania so zástupcami odborov s cieľom presadiť reformu dôchodkového systému, pričom v tejto súvislosti upozornil, že ľudia dnes žijú dlhšie, takže budú musieť aj dlhšie pracovať. Informovala o tom agentúra DPA. Očakáva sa, že schodok francúzskeho priebežného dôchodkového systému dosiahne do roku 2020 okolo 20 miliárd eur. Pri otvorení rokovaní s odbormi a zamestnávateľmi o riešeniach na zabezpečenie udržateľného dôchodkového systému Hollande uviedol, že dosiahnutie dlhšej priemernej dĺžky života je "vynikajúce," no takýto vývoj so sebou nesie aj následky.
     
  Dôchodok nad priemernou mzdou malo takmer sedem tisíc ľudí
  (16. 06. 2013, webnoviny.sk)
  Pomer priemerného starobného dôchodku k priemernej mzde ku koncu vlaňajška predstavoval viac ako 46 percent. Ku koncu minulého roka dostávalo 6,8 tisíc penzistov starobný dôchodok presahujúci priemernú mzdu na Slovensku v sume 805 eur. Uvádza sa to v správe o sociálnej situácii obyvateľstva SR za rok 2012.
     
  Opozícia navrhuje zmeny v druhom pilieri
  (12.06.2013, SME)
  V novele navrhujú viaceré úpravy, ktoré majú podľa nich zvýšiť ochranu vkladov všetkých sporiteľov, ktorí si šetria na dôchodok v druhom pilieri. Zároveň chcú zvýšiť okruh informácií, ktoré budú musieť zverejňovať dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS). Zmeny by chceli poslanci zaviesť do praxe od októbra tohto roku.
     
  Prvý pilier bude čoraz solidárnejší
  (11.06.2013, Pravda)
  Slovenský dôchodkový systém je od januára solidárnejší. A v nasledujúcich rokoch bude ešte viac. Lepšie zarábajúci ľudia tak prispievajú na penzie ľudí, ktorých príjem je nižší ako priemerná mzda. Solidárnejší sú ľudia, ktorí zarábajú tisíc a viac eur mesačne.
     
  Za osem rokov sa počet penzistov zvýšil o 100-tisíc
  (07.06.2013, aktualne.sk)
  Počet dôchodcov na Slovensku sa za posledných osem rokov zvýšil o 100 tisíc. Kým ku koncu mája 2005 evidovala Sociálna poisťovňa 1,21 mil. poberateľov dôchodkov, ku koncu mája tohto roka dôchodok dostávalo 1,31 milióna osôb. Počet vyplácaných dôchodkov, ktorých môže penzista dostávať aj viacero súčasne, za rovnaké obdobie vzrástol o 138,7 tisíc na takmer 1,61 milióna. Vyplýva to zo štatistík Sociálnej poisťovne.
     
  V Estónsku a v SR je najmenší rozdiel v dôchodkoch žien a mužov
  (03.06.2013, teraz.sk)
  Európska komisia (EK) v dnes zverejnenej aktuálnej štúdii o rodových rozdieloch na trhu práce upozornila, že v celoeurópskom priemere sú dôchodky žien o 39 % nižšie než dôchodky mužov. Nižšia miera zamestnanosti žien sa tak následne prejavuje aj v dôchodkovom veku. Najmenší rozdiel v rámci únie je pritom v Estónsku a na Slovensku.
     
  SR musí zlepšiť zdravotnú starostlivosť, ak chce udržateľné dôchodky
  (29.05.2013, teraz.sk)
  Komisia konštatovala, že SR uskutočnila v roku 2012 dôchodkovú reformu s cieľom zlepšiť dlhodobú udržateľnosť verejných financií. Slovensko bude potrebovať reformu zdravotnej starostlivosti, ak chce pri výdavkoch na dôchodky zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť verejných financií.
     
  Predčasná penzia je istejšia ako práca
  (24.05.2013, SME)
  Príjem z dohody podlieha povinnému dôchodkovému poisteniu. Rovnako ako mzda zamestnanca je v rozpore s výplatou predčasnej penzie. Koncom minulého roka ich nebolo viac ako tri tisícky. Postupne sa vytratili z evidencie dohodárov v Sociálnej poisťovni. Uprednostnili predčasný dôchodok.
     
  Minimálny dôchodok tento rok nebude
  (23.05.2013, Hospodárske noviny)
  Je nedôstojné, aby sa dôchodca, ktorý celý život pracoval a má nárok na dôchodok, ocitol v hmotnej núdzi a bol odkázaný na dávky v hmotnej núdzi. Uviedol to dnes v Národnej rade (NR) SR šéf rezortu práce Ján Richter (Smer-SD). Preto sa vláda podľa jeho slov zaviazala, že bude riešiť problematiku zavedenia minimálneho dôchodku.
     
  Druhý pilier má podľa SAS zmysel, indexové fondy zhodnotili majetok ľudí o 22 percent
  (22.05.2013, aktualne.sk)
  Druhý pilier zmysel má a funguje, dôkazom čoho je aj zhodnotenie majetku sporiteľov v jeho indexových fondoch v priemere o 22 percent za posledný rok. Na dnešnej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR to vyhlásili predseda SaS Richard Sulík spolu s poslancom Jozefom Mihálom (SaS).
     
  V DSS-kách je už 5,47 miliardy eur
  (21.05.2013, Pravda)
  Majetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri dosiahol k 17. máju tohto roka takmer 5,47 mld. eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov medzitýždenne vzrástla o 32,4 mil. eur. V akciových fondoch DSS k minulému piatku evidovali 413,9 mil. eur, čo znamenalo nárast o 5,4 mil. eur. V zmiešaných fondoch sa nachádzalo 87,6 mil. eur. V týchto fondoch sa objem spravovaného majetku zvýšil o 1 mil. eur. V dlhopisových fondoch k minulému piatku objem prostriedkov vzrástol o 25 mil. eur na takmer 4,95 mld. eur. V indexových fondoch sa minulý piatok nachádzalo 17,7 mil. eur, čo je medzitýždenný nárast o 1 mil. eur.
     
  Europarlament vyzýva na diverzifikáciu penzijných systémov
  (21.05.2013, euractiv.sk)
  Hospodárska kríza a výzvy spojené so starnutím obyvateľstva odhalili zraniteľnosť kapitalizačných aj priebežne financovaných verejných dôchodkových systémov. Poslanci Európskeho parlamentu preto dnes v schválenom uznesení vyzvali členské štáty na zriadenie alebo zachovanie viacpilierového dôchodkového systému.
     
  ING spustila nový servisný portál pre dôchodkové sporenie
  (20.05.2013, webnoviny.sk)
  Nový servisný portál ponúka prehľadne štruktúrované informácie o osobných dôchodkových účtoch na základe výsledkov testovania vybranej vzorky užívateľov a ich preferencií.
     
  Allianz: Informácia o zámere zlúčiť dôchodkové fondy
  (13.05.2013, asdss.sk)
  Namiesto štyroch dôchodkových fondov - GARANT, OPTIMAL, PROGRES a GLOBAL - tak bude Allianz spravovať už len dva povinne vytvárané a spravované fondy, a to GARANT a PROGRES.
     
  Slovenskí dôchodcovia dostavajú v priemere takmer 390 eur
  (12.05.2013, webnoviny.sk)
  Priemerný starobný dôchodok na Slovensku na konci apríla tohto roka predstavoval 388,6 eura. V porovnaní s aprílom minulého roka ide o nárast o 13,8 eura. Predčasný starobný dôchodok dosahoval v priemere 387,8 eura. Medziročne ide o nárast o 14,6 eura. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.
     
  Anketa: Aké dosahy bude mať zavedenie dane z finančných transakcií?
  (07.05.2013, Hospodárske noviny)
  Stanislav Žofčák, predseda Asociácie DSS: Keďže dnes nie sú potvrdené žiadne definitívne parametre tejto dane, ťažko predvídať dosah a správanie správcov fondov. Ak hovoríme o podstate vzniku samotnej dane, tak v garantovaných fondoch.
     
  Sedem najväčších mýtov o II. pilieri
  (06.05.2013, Hospodárske noviny)
  Čo viete či neviete o druhom dôchodkovom pilieri? Tu sú najväčšie mýty očami Stanislava Žofčáka, predsedu predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností. Prinášame jeho pohľad na súkromnú penziu.
     
  Druhý penzijný pilier zažil rekordné presuny ľudí
  (01.05.2013, Pravda)
  Správcovia súkromných dôchodkov presunuli ku koncu apríla do garantovaných fondov viac ako milión sporiteľov. V deväťročnej histórii druhého piliera sa tak uskutočnil najväčší masový presun. Vláda dala ľuďom možnosť potvrdiť, že chcú zostať v rizikovejších fondoch s možnosťou lepších výnosov, ale aj s rizikom strát.
     
  IFP: Penzijná reforma zlepší v blízkej budúcnosti hospodárenie štátu
  (30.04.2013, TA3)
  O tom, že penzijná reforma zlepší v blízkej budúcnosti hospodárenie štátu, hovorí aj Inštitút finančnej politiky. Priznáva však, že neskôr budú mať zmeny - ako napríklad menší druhý pilier – zlý vplyv na náš rozpočet. Viac nám o tom teraz povie šéf Inštitútu Martin Filko.
     
  Reforma dôchodkov pomohla verejným financiám
  (29.04.2013, SME)
  Zvýšenie dôchodkového veku pomôže dlhodobej udržateľnosti našich verejných financií. Zmeny v druhom pilieri už neskôr veľmi nie.
     
  Indexové dôchodkové fondy za týždeň prerobili okolo dvoch percent
  (23.04.2013, Pravda)
  Majetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri dosiahol k 19. aprílu tohto roka takmer 5,4 miliardy eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov medzitýždenne vzrástla o 21,3 milióna eur.
     
  Majetok sporiteľov v 2.pilieri vzrástol
  (23.04.2013, poistovne.sk)
  Majetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri dosiahol k 19. aprílu tohto roka takmer 5,4 mld. eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov medzitýždenne vzrástla o 21,3 mil. eur. V akciových fondoch dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) k minulému piatku evidovali takmer 3,26 mld. eur, čo znamenalo nárast o 12,4 mil. eur.
     
  Priemerný starobný dôchodok predstavuje 388,1 eura
  (21.04.2013, SME)
  Priemerný starobný dôchodok na Slovensku na konci marca tohto roka predstavoval 388,1 eura. V porovnaní s marcom minulého roka ide o nárast o 13,6 eura.
     
    Sporitelia vlani prechádzali do dlhopisových fondov
  (19.04.2013, banky.sk)
  Sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri opúšťali akciové a zmiešané dôchodkové fondy a prestupovali do dlhopisových fondov. "Najmä v dôsledku týchto prestupov počet sporiteľov dlhopisových dôchodkových fondov vzrástol v roku 2012 o 119 tisíc, čím sa ich podiel viac ako zdvojnásobil na 14 %," uvádza Národná banka Slovenska (NBS) v analýze slovenského finančného sektora za minulý rok. Nový typ indexového dôchodkového fondu sa však podľa centrálnej banky nestretol s výraznejším záujmom. Ku vlaňajška malo v indexových dôchodkových fondoch penzijné úspory takmer 3,4 tisíc sporiteľov.
     
  Väčšina sporiteľov DSS-ke vyhlásenie neposlala
  (15.04.2013, STV1)
  Z vyše milióna sporiteľov v druhom pilieri zostalo v negarantovaných, teda rizikových fondoch len o niečo viac ako 87 tisíc ľudí. Zistili to dôchodkové správcovské spoločnosti. Sporitelia im mali do konca marca poslať vyhlásenie, či chcú zostať v rizikových fondoch alebo prejsť do bezpečných, garantovaných. Väčšina sporiteľov vyhlásenie správcovskej spoločnosti vôbec neposlala.
     
  Indexové fondy môžu zarábať ďalej
  (14.04.2013, SME)
  Dôchodkové správcovské spoločnosti najprv indexové fondy nechceli pre nízke poplatky. Smer ich zvýšil, indexové fondy zatiaľ vydržia. Od mája sa tento fond chystá zrušiť len Allianz DSS.
     
  Slováci starnú. Dôchodkový systém potrebuje zmenu
  (13. 04. 2013, Hospodárske noviny)
  Index starnutia na Slovensku sa prudko zvyšuje. Čakajú nás problémy vyspelého sveta.
  Starnutie populácie je problémom v mnohých krajinách Európy. Súčasný stav na Slovensku je v porovnaní s inými krajinami EÚ stále relatívne priaznivý. Index starnutia bol na Slovensku stále štvrtý najnižší spomedzi krajín EÚ.
     
  Začína sa reštart druhého piliera
  (10. 04. 2013, Hospodárske noviny)
  Odborník na druhý pilier z Univerzity Mateja Bela Ján Šebo v rozhovore pre HN.
  V negarantovaných fondoch druhého piliera sa rozhodlo ostať takmer 90-tisíc sporiteľov.
  Budú sa tie počty zvyšovať? Bolo rozhodnutie vlády presunúť ľudí z negarantovaných do garantovaných fondov správne? Čo čaká druhý pilier teraz?
     
  Strieborná ekonomika: Starnutiu sa bude musieť prispôsobiť aj Slovensko
  (05.04.2013, aktualne.sk)
  Slovensko najbližšie desaťročia zostarne. Štát bude musieť vynakladať viac peňazí na penzie aj zdravotnú starostlivosť. O staršiu klientelu sa budú vo väčšej miere zaujímať firmy, ktoré demografickému vývoju prispôsobia svoju ponuku. Slovensko by sa malo "naladiť" na striebornú ekonomiku.
     
  Dôchodky - 1. časť
  (04.04.2013, Slovenský rozhlas)
  Na dôchodok by sme mali myslieť oveľa skôr, ako reálne príde. Potrebné budú totiž nielen rôzne potvrdenia a doklady, ale aj financie. Podľa odborníkov by si mal každý z výplaty odložiť podľa možnosti aspoň desať percent, a takto si postupne šetriť na starobu.
     
  Akcie na dohľad
  (04.04.2013, ETREND)
  Od prvého apríla je druhý pilier naruby – kým doteraz vyše deväťdesiat percent klientov chcelo investovať rizikovo, po novom je to menej ako desať percent
     
  Česi sú voči II. pilieru opatrní, po troch mesiacoch má 22-tisíc ľudí
  (04.04.2013, Pravda)
  Za prvé tri mesiace vstúpilo do českého druhého piliera dôchodkového systému 22 375 ľudí. V marci pribudlo 8871 klientov.
     
  V dôchodkových fondoch pribudlo 10,8 milióna eur
  (03.04.2013, Pravda)
  Majetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri dosiahol k 28. marcu tohto roka takmer 5,36 miliardy eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov tak v porovnaní s 22. marcom vzrástla o 10,8 milióna eur.
     
  Sporiaci fond si môžete vybrať kedykoľvek
  (02.04.2013, STV1)
  Sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri si mohli do konca marca vybrať- budú si aj naďalej sporiť v negarantovanom fonde,alebo prejdú automaticky do garantovaného. Pokiaľ ste na doručený list nestihi odpovedať, ešte stále sa môžete rozhodnúť.
     
  Sporitelia neodpísali, ich úspory teraz presunú
  (29.03.2013, SME)
  Zatiaľ si v druhom pilieri sporí väčšina ľudí vo fondoch bez záruk, len desatina je vo fondoch s garanciami. O mesiac sa tento pomer otočí.
     
  HOSŤ V ŠTÚDIU: M. Kotov o nastavení fondov DSS
  (28.03.2013, TA3)
  Sporitelia v 2. pilieri dostali od svojich dôchodkových správcovských spoločností v uplynulých týždňoch listy. Cez tieto formuláre si mohli nastaviť či chcú sporiť na dôchodok v negarantovaných fondoch.
     
  Dôchodky z druhého piliera bude vyplácať aj Sociálna poisťovňa
  (28.03.2013, Pravda)
  Rezort práce a sociálnych vecí uvažuje o tom,
  že by dôchodky z druhého piliera popri komerčných poisťovniach vyplácala aj Sociálna poisťovňa.
     
  Ústava nemusí dôchodky zabezpečiť
  (28.03.2013, RTVS)
  Garantovať dôchodkový systém by mal ústavný zákon. Zakotvenie istoty vyplácania dôchodkov nezabráni ich poklesu.
     
  Už len do zajtra možete poslať návratku do DSS
  (27.03.2013, SME)
  Už len do štvrtka máte čas, aby ste poslali návratku do svojej dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Ak tak neurobíte, od mája poputujú vaše peniaze do garantovaného dlhopisového fondu.
     
  Druhý pilier bude zarábať menej
  (27.03.2013, Pravda)
  Ziskovosť druhého penzijného piliera, ktorá je často kritizovaná, sa od apríla ešte viac oslabí. Úspory viac ako milióna sporiteľov sa nebudú zrejme zhodnocovať ani o úroveň rastu cien. Ide o dôsledok toho, že väčšina z celkovo 1,4 milióna sporiteľov nachádzajúcich sa v druhom pilieri neposiela dôchodkovým správcovským spoločnostiam návratky potvrdzujúce ochotu aj naďalej zostať v negarantovaných fondoch.
     
  S garanciami alebo bez? Sporitelia v druhom pilieri majú na výber posledné dni
  (26.03.2013, aktualne.sk)
  Chcete si šetriť na dôchodok v druhom pilieri v garantovanom alebo negarantovanom fonde? Peniaze Slovákov, ktorí si sporia vo fonde bez garancií, sa automaticky presunú do garantovaného fondu.Tí, ktorí s tým nesúhlasia, musia poslať svojmu správcovi vyplnené tlačivo. No musia tak urobiť do konca marca.
     
  Zotrvanie vo fondoch treba oznámiť do konca marca
  (24.03.2013, SME)
  Ak sporitelia do konca marca neoznámia, že chcú zostať v terajšom fonde, penzijná spoločnosť ich dôchodkové úspory k 30. aprílu tohto roka prevedie do garantovaného dlhopisového fondu.
     
  HOSŤ V ŠTÚDIU: M. Kotov a J. Porázik na tému: Kam vložiť úspory?
  (18.03.2013, TA3)
  Sporiteľov v druhom pilieri čakajú ďalšie zmeny. Po jeho otvorení a odchode takmer 90-tisíc ľudí, teraz ubudnú fondy. Kam vložiť úspory - do garantovaných alebo negarantovaných fondov?
     
  Ľudia sa poisťovne pýtajú na dohody a 2. pilier
  (13. 3. 2013, SME)
  Sociálna poisťovňa cez svoje Informačno-poradenské centrum ľuďom vysvetľuje najmä zmeny v dohodách, v odvodoch pre živnostníkoch a druhý dôchodkový pilier.
     
  Prví sporitelia dostanú z druhého piliera mesačne pár desiatok eur
  (05.03.2013, aktualne.sk)
  V roku 2015 dostanú prví Slováci časť penzie aj z druhého piliera. Dôchodok sa bude v priemere pohybovať vo výške niekoľkých desiatok eur. Presná suma bude závisieť od toho, ako sa nastaví anuita.
     
  Ako nastaviť II. pilier
  (04.03.2013,TA3)
  Už o chvíľu vyprší čas na rozhodnutie ako si chcete nastaviť druhý pilier. Vybrať si nemusíte len medzi čisto garantovanými a negarantovanými fondmi, ale môžete si namixovať aj ich rôzny pomer, podľa svojich predstáv.
     
  Penzie z II. piliera možno pôjdu aj cez Sociálnu poisťovňu
  (28. 2. 2013, SME)
  Rezort práce a sociálnych vecí uvažuje o tom, že by dôchodky z druhého piliera popri komerčných poisťovniach vyplácala aj Sociálna poisťovňa.
     
  HOSŤ V ŠTÚDIU: V. Baláž na tému: Mal by byť druhý pilier chránený?
  (28.02.2013, TA3)
  O pripravovanom ústavnom zákone, ktorý by mal chrániť úspory ľudí.
     
  Ústava nemusí dôchodky zabezpečiť
  (28.02.2013, STV1)
  Garantovať dôchodkový systém by mal ústavný zákon. Taká je predstava ministerstva práce.Niektorí ekonómovia sú však voči tomu zámeru skeptickí.
     
  HOSŤ V ŠTÚDIU: Miroslav Kotov o penzijných fondoch
  (27.02.2013, TA3)
  Či vložiť svoje úspory skôr do garantovaných alebo do negarantovaných fondov, o tom nám už teraz viac povie hosť Miroslav Kotov, investičný manažér dôchodkového fondu.
     
  Sporitelia majú v 2. pilieri vyše 5,28 mld. eur
  (19.02.2013, openiazoch.sk)
  Čistá hodnota majetku sporiteľov vzhľadom na otvorenie druhého piliera medzitýždenne klesla o 66 mil. eur.
     
  Štát nebude platiť dôchodkové poistenie za pracujúce matky
  (14.02.2013, Hospodárske noviny)
  Za pracujúce matky na rodičovskej dovolenke nebude štát platiť dôchodkové poistenie.
     
    Dobrovoľné príspevky do II. dôchodkového piliera
  (14.02.2013, Slovenský rozhlas)
  Po znížení odvodov do II. dôchodkového piliera z 9 % na 4 % si sporitelia môžu budúcu penziu zvýšiť aj dobrovoľnými príspevkami, ktoré štát daňovo zvýhodní. Od roku 2017 sa bude percentuálna sadzba odvodov do II. piliera opäť zvyšovať.
     
  Nechcete v druhom pilieri garancie? Oznámte to do konca marca
  (13.02.2013, aktualne.sk)
  Ak máte svoje úspory v niektorom z negarantovaných dôchodkových fondov, od apríla sa kvôli novele dôchodkového zákona automaticky presunú do garantovaného fondu. Ak o garancie nestojíte, musíte o tom informovať svoju správcovskú spoločnosť.
     
  Obavy odídencov z II. piliera
  (12.02.2013, TA3)
  Takmer 90 tisíc ľudí opustilo v uplynulých piatich mesiacoch druhý dôchodkový pilier. Minister financií získané peniaze použije na vykrytie výpadkov v štátnej kase.
     
  Z II. piliera vystúpilo takmer 90-tisíc ľudí
  (11.02.2013, SME)
  Suma, ktorú požaduje Sociálna poisťovňa vrátiť z dôchodkových správcovských spoločností za vystupujúcich, dosiahla takmer 280-miliónov eur.
     
  Druhý pilier sa otriasol, potrebuje ústavný zákon
  (11.02.2013, Hospodárske noviny)
  Otvorenie druhého piliera ukázalo krehkosť jeho základov, tvrdia penzijné spoločnosti.
     
  Z druhého pliera vystúpilo viac ľudí ako sa očakávalo
  (08.02.2013, STV 1)
  Z II.piliera vystúpili tí, ktorým sa to neoplatilo.
     
  Za týždeň odtieklo z druhého piliera takmer 96 miliónov eur
  (05.02.2013, Pravda)
  Majetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri dosiahol k 1. februáru tohto roka takmer 5,35 miliardy eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov tak aj vzhľadom na otvorenie druhého piliera medzitýždenne klesla o 95,8 milióna eur.
     
  Richter pre HN: Otvárať druhý pilier by už nebolo dobré
  (04.02.2013, Hospodárske noviny)
  Rozhovor s ministrom práce Jánom Richterom o dôchodkovom systéme a trhu práce pre HN.
     
  HOSŤ V ŠTÚDIU: V. Baláž o odchodoch z druhého piliera
  (04.02.2013, TA3)
  Druhý pilier opustilo viac ľudí, ako pôvodne zamýšľala vláda.
     
    Druhý pilier plán Smeru naplnil, ľudí vraj presvedčili listy
  (01.02.2013, SME)
  Listy Sociálnej poisťovne mnohých presvedčili, aby sa spoľahli len na štátne dôchodky. BRATISLAVA. Na jeden z rozpočtových otáznikov už pozná vláda odpoveď. Z druhého piliera do konca januára vystúpilo asi 80-­tisíc ľudí.
     
  Desaťtisíce ľudí opustili 2. pilier
  (01.02.2013, Pravda)
  Historicky tretie otvorenie druhého penzijného piliera v jeho 9-ročnej ére využilo zrejme vyše 80-tisíc ľudí na vystúpenie zo systému. Túto métu odlev prekročil vo štvrtok podvečer.
     
  Ďalšia dilema 2. piliera: istota alebo výnos
  (01.02.2013, Hospodárske noviny)
  Sporitelia sa môžu rozhodnúť či risknú investovanie do akcií, alebo chcú garancie. Ak ste sa rozhodli zostať alebo vstúpiť do druhého dôchodkového piliera, čaká vás ďalšia dilema.
     
  Dôchodkové fondy už majú vyššie poplatky. Aj indexový
  (31.01.2013, SME)
  Dôchodkové spoločnosti si účtujú vyšší poplatok aj v indexových fondoch, ktoré len kopírujú vývoj akciových indexov. BRATISLAVA. V penzijných fondoch, s ktorými dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) nemajú toľko roboty.
     
  Druhý pilier môže zarábať výrazne viac
  (30.01.2013, Hospodárske noviny)
  Rozhovor so šéfom Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Stanislavom Žofčákom.
     
  Pozrite sa, komu sa oplatí odísť z II. piliera
  (18.01.2013, SME)
  Niektorým ľuďom sa dá jednoznačne poradiť, či ostať, alebo odísť z druhého piliera. Ostatní sa musia rozhodnúť sami. Znie to možno neuveriteľne, ale v druhom pilieri si sporia na dôchodok aj 90-­roční ľudia. Podľa údajov Sociálnej poisťovne ku konca minulého roka bolo v druhom pilieri viac ako 1200 ľudí v dôchodkovom veku (62­ a viacroční). Z toho 355 z nich (údaje k máju 2012) už poberá starobný alebo predčasný starobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne.
     
     
     

  Výber penzií bude jednoduchší


  (26.2.2014, Hospodárske noviny)
  Stovky dôchodcov sa čoskoro k svojim úsporám z druhého piliera dostanú výrazne jednoduchšie. ...
  ĎALŠIE SPRÁVY

  ANKETA

  Plánujete po presune Vašich úspor do garantovaného dôchodkového fondu opäť prestúpiť do negarantovaných dôchodkových fondov?

   Áno
   Nie
   

  NEVÁHAJTE SA VYJADRIŤ
  © 2012 - 2018 PL | design inspired by Schuhe Tamaris | Images: Ambro / FreeDigitalPhotos.net
  web management system developed by Laco & Kollár